top of page

Farma

W Poradni Zdrowia Psychicznego Mia Mente przyjmujemy dzieci

i młodzież do ukończenia 18 roku życia z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi oraz zaburzeniami neurorozwojowymi oraz dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ADHD.

Pośród zielonych łąk, pól, lasów ma znaleźć swoje miejsce wyjątkowe przedsięwzięcie.

Realizacja Pierwszego Etapu

W chwili obecnej na teranie Jarosławic realizujemy pierwszy etap projektu. 

Powstanie tam chatka dozorcy, opiekuna terenu oraz projektów, które będą realizowane w ramach działania Fundacji.

 

Swoimi umiejętnościami rolniczymi, z zakresu hodowli zwierząt

i przetwórstwa żywności, wzbogaci proces produkcyjny.

W ramach tego etapu powstanie także zagroda dla zwierząt min. hodowlanych: kur, kaczek, królików, a także krów i alpak.

Coś więcej niż terapia

Oprócz specjalistycznych terapii, oferujemy również zajęcia rekreacyjne i edukacyjne, które pozwolą naszym podopiecznym na rozwijanie swoich zainteresowań

i umiejętności. Tym którzy lubią wypoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą, chcemy dać taką możliwość.

Profesjonalna opieka

Jeśli szukasz miejsca, gdzie Twoje dziecko znajdzie profesjonalną opiekę

i specjalistyczne terapie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, zapraszamy do odwiedzenia naszego nowopowstającego ośrodka łączącego elementy agroturystyki.

Przestrzeń, rytm i spokój

Wiele dzieci z autyzmem ma problemy z uczęszczaniem do szkoły i odczuwa skrajny niepokój, ale kiedy są na farmie ze zwierzętami w bezpiecznym środowisku odczuwają komfort. Zwierzęta pomagają im się uspokoić podczas epizodów załamania lub kryzysu. Szkoła może być miejscem wywołującym niepokój,  zinstytucjonalizowanym i głośnym. Zapewniając dziecku otwartą przestrzeń, na świeżym powietrzu ze zwierzętami i roślinami, możemy pomóc w jego edukacji. 

 

Gospodarstwo zapewnia wiele okazji do naturalnej stymulacji sensorycznej: pielęgnowanie roślin w ziemi, zabawę w piasku i wodzie, głaskanie zwierząt, degustację różnych uprawianych roślin: owoców i warzyw oraz dużo otwartej przestrzeni do zwiedzania lub odpoczynku, gdy dziecko potrzebuje chwili wytchnienia.

Dzieci ze spektrum autyzmu nie mają wielu przyjaciół, z którymi mogłyby bawić się i spotykać w weekendy. Pobyt na farmie jest okazją do spotkań, współpracy w zespole, a każda osoba może odgrywać ważną rolę w gospodarstwie. Przekazywanie części odpowiedzialności dzieciom jest kluczową strategią terapeutyczną w drodze do samodzielności.

 

Przestrzeń, rytm i spokój stanowią cenne cechy gospodarstw dla dzieci z ASD. Każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca do zabawy i biegania bez przeszkadzania innym. Naturalny rytm codziennych zajęć w gospodarstwie w połączeniu z innymi zajęciami tworzy bezpieczne i przewidywalne środowisko dla dzieci, a duży teren daje im możliwość wycofania się w razie potrzeby do spokojnego miejsca. Dobrze zorganizowana FARMA zapewnia spokój unikając w ten sposób nadmiernej stymulacji.

Najbliższa przyszłość - kolejne etapy Projektu Farma Jarosławice

Drugi etap projektu przewiduje wybudowanie domu wiejskiego, ok. 20 pokoi z łazienkami, kuchnią, jadalnią oraz wielofunkcyjną salą. 

Docelowo na tej działce chcemy stworzyć ośrodek terapeutyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami neurorozwojowymi i rozwojowymi.

Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć ten cel, proszę kliknąć poniższy przycisk.

Przedsiębiorstwo 
Aktywności Zawodowej

Powstanie w Jarosławicach przedsiębiorstwo aktywności zawodowej zatrudniające osoby z niepełnosprawnością do pracy w ogrodnictwie, produkcji ekologicznej żywności oraz ceramiki ozdobnej i biżuterii.

Własne Wyroby i Hodowla Zwierząt

W ramach modelu Jarosławice powstanie sklep stacjonarny oraz internetowy umożliwiający sprzedaż wyrobów, pozwalający na pozyskanie środków do bieżącej działalności ośrodka.

Miejsce Dla Każdego

W ośrodku osoby mogą przebywać czasowo w pobycie dziennym lub całodobowym (kolonie, turnusy terapeutyczne, pobyt weekendowy, opieka wytchnieniowa).

Wyjątkowa Atmosfera

Miejsce, w którym osoby

z niepełnosprawnością znajdą przyjaciół, hobby, pomysł na spędzanie wolnego czasu oraz będą mogły nabywać umiejętności przygotowujące do pracy i w miarę możliwości podjęcia autonomicznego życia.

bottom of page